» Sayfa 158-159 - 10. Sınıf Coğrafya Etkinlikleri

Yayınlanma Zamanı: 2009-02-24 20:15:00Sponsorlu Bağlantılar

1-Ulaşım şartlarının iyi olması,önemli kavşak noktasında bulunması,ticaret potansiyelinin yüksek olması,sanayi faaliyetlerinin yoğunluk kazanması,önemli bir hammadde bölge olması,turizm, nüfus  gibi faktörler etkili olabilir.

 

2-Ulaşım şartları bakımından önemli bir geçiş bölgesi olması ,Önemli ticaret yolları üzerinde bulunması etkili olmuştur.

 

3-Vadi tabanları su kaynakları bakımından zengindir.Bununla beraber geniş tarım arazilerinin varlığı  toplu yerleşmeyi desteklemiştir.Örneğin Ege bölgesi verilebilir,bölgede yağış rejimi düzensiz su kaynakları yeterli tarım arazileri geniş düzlükler boyunca bir aradadır ,bu da toplu yerleşmeyi destekler.

 

4-Ülkemizin denize kıyısı olmasaydı nüfus dağılışında farklılıklar görülürdü .Kıyı kesimlerde denizelliğe bağlı olarak yoğunlaşan nüfus bu imkanı bulamayacağı için iç kesimlerdeki yada bulunduğu alanlardaki vadi ve ova tabanlarında iklimin elverişli olabileceği alanlara doğru yayılış gösterecekti. Kıyı  ile iç kesimler arasında şu an ki kadar büyük farklar oluşmayacaktı.

 

5-Fay hatlarının geçtiği alanlar ülkemizde verimli ova tabanlarına yakın noktalardır.Buralar deprem düşünülmediği takdirde yaşam koşulları olarak son derece elverişli noktalardır.Bu nedenle nüfus yoğundur.

 

6-Köy altı yerleşmeleri oluşturan başlıca sebepler:

 

              1.Kalabalık ailelerden kaçarak bağımsız yaşama isteği,              

 

            2.Aileler arasında çıkan anlaşmazlıklar,

 

            3.Tarım arazilerinin yetersiz ve birbirinden uzakta olması,         

 

            4.Hayvanlarına otlak ve barınak temini,

 

            5.Devlete ait arazilerin özellikle orman alanlarının toprak kazanmak amacıyla yerleşme yapılması.

 

7-İklim  ve yerşekilleri söylenebilir.Bir ülke düşünün  iklim şartları genel olarak çok fazla farklılık göstermeyen  ılıman koşullar taşıyan ,yerşekilleri bakımından sade yükseltisi az ikisi birleşince  yerleşmeye son derece elverişli alanlar oluşturacak ve şu an ülkemizdeki tarzda farklılıklar oluşmayacak.

BOŞLUK DOLDURMA SORULARI

1-İdari fonksiyonu

2-Su ve yerşekillerinin

3-Toplu yerleşme

4-Kıyıya paralel uzanmasının

5-Sıcaklık

6-Uygun iklim şartları

 

DOĞRU YANLIŞ SORULARI

 

1-D   2-D    3-Y    4-Y     5-Y    6-D   7-D

 

TEST SORULARI

1-A     2-D   3-C   4-A   5-C   6-C  7-E    8-C   9-D


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !